radio zapomina ustawienia

Pytania i porady dotyczące audio, CB i nawigacji satelitarnej i tel. komórkowych w naszych samochodach

radio zapomina ustawienia

Postprzez PanKot piątek, 25 lutego 2005, 10:29

może ktoś wie jak to przerobić aby radio nie zapominało ustawień pamięci stacji? Dostałem fabryczne radio z kaseciakiem od Opla (to jest jakiś Panasonic - bez dodatkowych oznaczeń). Podłączyłem do standardowej kostki w Kangoorku. Przekręcenie kluczyka w stacyjce odcina dopływ prądu do radia i przez to pewnie zapomina ustawienia a poza tym nie gra na postoju. Jak to ominąć?
W mojej wersji Kangoorka mam na kostce tylko 2 przednie głośniki a w kostce radiowej jest więcej kabli (jeszcze 4 inne), zapewne są one do głośników tylnych. Które na prawy, które na lewy, gdzie "+",
gdzie "-" ? Nie chcę zrobić jakiegoś zwarcia.
1,2;RN;60KM; żółty'98; tył-drzwi, CB-Alan-101, alu15", wersja sportowa (trampki w bagażniku).
MB 123 230CE 1984r.
Avatar użytkownika
PanKot
Kangoomaniak
Kangoomaniak
 
Posty: 1650
Dołączył(a): niedziela, 4 lipca 2004, 23:00
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez zuwik piątek, 25 lutego 2005, 12:29

To jest kwestia kabli od zasilania. Można podpiąć tak, że nie gra na postoju ale ma napięcie (tak mam) jak i że gra na postoju, lub na postoju (zaraz tu postanę... :? ) odłącza napięcie i zapewne to kasuje stacje. Tylko nie znam szczegółów, ale jeśli masz kable opisane i wiesz co jest co, to napewno ktoś pomoże. Ale to jest raczej uniwersalne i instrukcja jakiegokolwiek radia powinna posiadać opis.
Obrazek
zuwik
Kangoomaniak
Kangoomaniak
 
Posty: 2885
Dołączył(a): wtorek, 24 sierpnia 2004, 23:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postprzez orys piątek, 25 lutego 2005, 17:58

W radiu są pewnie dwa plusy
- jeden "+" do stacyjki odcinający ( powoduje że bez przekręcenia stacyjki w pozycję pierwszą nie będzie grało)
- drugi to stały "+" (powoduje że radyjko nie gubi ustawień)
Powodzenia w montażu :wink:
Pozdrawim orys
Gwiezdny Pył 1.5 dci 65KM (kaleido)
Avatar użytkownika
orys
Kangoogaduła
Kangoogaduła
 
Posty: 225
Dołączył(a): niedziela, 9 listopada 2003, 00:00
Lokalizacja: Białystok

Postprzez Rafal sobota, 26 lutego 2005, 14:23

zgadza sie!! ale jak juz połapiesz sie w tych kablach to polecam podlaczyc zeby gralo nawet bez kluczykow. mnie to strasznie denerwuje, a mam taki "security" odruch zeby zawsze wyciagac kluczyki ze stacyjki i wtedy np na stacji paliw w aucie jest raban ze przerwalem czyjas ulubiona piosenke!!
1998 kangoo 1,4 LPG -to był kangoor...
2006 kangoo pampa 1,5 dci
2006 trafic 2,0 dci -to był trafic....
2008
Avatar użytkownika
Rafal
Szaman klubowy
Szaman klubowy
 
Posty: 1339
Dołączył(a): poniedziałek, 29 września 2003, 23:00
Lokalizacja: Gdynia

Postprzez PanKot sobota, 26 lutego 2005, 20:38

Rozwiązałem już problem w 95%, a wygląda to tak:

kostka zasilania radioodbiornika w moim Kangoorku ma 4 przewody (2 grube i 2 cienkie)
1. gruby czarny - minus (masa)
2. gruby czerwony - plus (odłączany przez stacyjkę)
3. cienki czerwony - plus (do podtrzymania pamięci radia; napięcie występuje zawsze)
4. cienki niebieski - ??? (nie wiem po co?)

napisałem 95% bo nie wiem po co jest ten niebieski kabelek - to jest za 2% a pozostałe 3% to błąd jaki zrobiłem podłączając czerwone kabelki czyli - plusy. Poszedłem na łatwiznę i muszę wszstko jutro porawiać. Tak podłączyłem plusy Kangoorka z plusami radia, że teraz wszystko działa bez przekręcania kluczyka w stacyjce tzn: działają kierunkowskazy, dmuchawa i nie wiem co jeszcze. Oby jutro się nie okazało, że rozładował mi się przez noc akumulator.
1,2;RN;60KM; żółty'98; tył-drzwi, CB-Alan-101, alu15", wersja sportowa (trampki w bagażniku).
MB 123 230CE 1984r.
Avatar użytkownika
PanKot
Kangoomaniak
Kangoomaniak
 
Posty: 1650
Dołączył(a): niedziela, 4 lipca 2004, 23:00
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Bullitt niedziela, 27 lutego 2005, 09:36

Niebieski to sterowanie antena automatyczną. Nie mozesz zostawic tak jak zrobiłeś. Jesli chcesz, aby radio działało bez stacyjki to musisz połączyc ze sobą oba plusy od radia (oba czerwone) z JEDNYM przewodem w Kangoorku (tym w którym + jest cały czas). Jezeli chcesz aby radio właczało sie po przekreceniu kluczyka i nie tracilo pamieci zamien w kostce miejscami czerwone przewody i po klopocie. Niestety standard ISO jest niby jeden, ale producenci samochodów zamieniaja miejscami położenie obu "+". Niektóre radia np JVC mają mozliwosc zamiany ich.
Bullitt
Kangoomistrz 2008
Kangoomistrz 2008
 
Posty: 2928
Dołączył(a): piątek, 28 listopada 2003, 00:00
Lokalizacja: wiocha zabita dechami

Postprzez jaca poniedziałek, 7 marca 2005, 23:13

dla mnie to z 1 kostki tej co idzie najnizej to gosniki czyki +i - na glosniki a te grubsze(najwyzej podlaczone do radia) to sa do za silania + i - antene w kangorakch to co ja zakladalem i najczesciej jest jest osobny kabel! a nie popieram wlaczonego radia bez kluczyka aku moze pasc prze noc (jak masz od opla radyjko nie wiem jaki model ale jezeli nie masz zbyt nowego to bym otorzych gora pokrywke i zerknal czy nie ma wlasnej pamieci te radyjko (baterie - moze byc do wymiany) jak nie ma i sa jeszcze dodatkowe 2 przewody(min 1 ) to musi byc pamiec - minimalny prad bierze z aku. sprobowalbym zrobic maly eksperyment wziasc inne radyjko z pamiecia podlaczyc ustawic radiostacje i po wyl. zobaczyc jakie sa objawy moze poprostu nie pasuje te radyjko .(ALBO nie chce nic stwierdzac moze poprostu za daleko szukasz a zapamietales swoje wyszukane radiostacje??) akorat wszytkie modele kaset , CD , mp3 podlanczalem i wszytkie dzialaly (jedzilem min. tydzien na nich i bylo ok) a mialem na poczatku tez tylko kable na 2 glosniki przenie i kilka innych kabli + (na stacyjke przerobilem szkoda aku ) i -
e-mail: jacekn@vp.pl
Pampa 1.4 1999 LPG
Avatar użytkownika
jaca
Kangoojunior
Kangoojunior
 
Posty: 99
Dołączył(a): sobota, 5 czerwca 2004, 23:00
Lokalizacja: GDANSK

Postprzez chudson poniedziałek, 27 czerwca 2005, 12:02

Dzisiaj pod³±cza³em radyjko i ten sam problem mnie spotka³ , ale w kostce nie by³o 2 kabelków czerwonych , by³ za to ¿ó³ty ale pr±du w nim brak. Czy ten ¿ó³ty to w³a¶nie powinien byæ sta³y +12 ?? a je¶li tak to dok±d on idzie i gdzie szukaæ przerwy w obwodzie ? bo pod bezpiecznik od radia to on nie jest podpiêty
chudson
 

Postprzez PanKot wtorek, 28 czerwca 2005, 11:08

chudson napisał(a):Dzisiaj podłączałem radyjko i ten sam problem mnie spotkał , ale w kostce nie było 2 kabelków czerwonych , był za to żółty ale prądu w nim brak. Czy ten żółty to właśnie powinien być stały +12 ?? a jeśli tak to dokąd on idzie i gdzie szukać przerwy w obwodzie ? bo pod bezpiecznik od radia to on nie jest podpięty

może masz napiecie dopiero po przekreceniu stacyjki?!
1,2;RN;60KM; żółty'98; tył-drzwi, CB-Alan-101, alu15", wersja sportowa (trampki w bagażniku).
MB 123 230CE 1984r.
Avatar użytkownika
PanKot
Kangoomaniak
Kangoomaniak
 
Posty: 1650
Dołączył(a): niedziela, 4 lipca 2004, 23:00
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez kerry wtorek, 28 czerwca 2005, 12:32

Nieśmiało sugeruję aby do takich "doswiadczeń' kupić/pożyczyć nawet najtańszy mierniczek/ woltomierz - ułatwi to badanie kabli, zapobiegnie zwarciom :roll: itp. Ostatecznie można się posłużyć małą żarówką na 12V ale to już takie mniej eleganckie rozwiązanie... :wink:
Siedem latek na karku (razem czternaście)...:)))
ObrazekObrazek
Czerwone RN 2000 drzwi rulez! :)
Avatar użytkownika
kerry
Kangooekspert
Kangooekspert
 
Posty: 900
Dołączył(a): poniedziałek, 31 stycznia 2005, 00:00
Lokalizacja: Jelenia Góra, Lubiechowa

Następna strona

Powrót do Audio, CB, nawigacja, mobile

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości