Gdy szukasz części...

Pytam, bo nie wiem jak coś zrobić

Gdy szukasz części...

Postprzez _ONE_ sobota, 27 maja 2006, 18:50

Wiele osób pyta na forum o różne części do samochodu.
Najczęściej oczywiście wymieniamy materiały eksploatacyjne takie jak:filtry, płyny, el. hamulcowe itp. oraz części zawieszenia czy silnika. Z pomocą przychodzą nam producenci specjalistycznego oprogramowania.
TecDoc , bo o nim będzie mowa, jest wielką bazą danych (stale aktualizowaną), która zawiera dziesiątki tysięcy danych części zamiennych różnych producentów (oznaczenia, zdjęcia, wymiary, parametry itp.). Wszystkie części są przynależne do konkretnego modelu auta z konkretnych roczników i wg specyfikacji. Podając informacje o posiadanym pojeździe juz po chwili mamy dostęp do sporej listy części, które są przeznaczone właśnie do naszego auta. Dla ułatwienia dane zostały pogrupowane w zależności od zastosowania i tak mamy np.

grupa: Paski napędowe / Rolki gdzie mamy:
:arrow: Pasek rozrządu
:arrow: Pasek rozrządu, zestaw naprawczy
:arrow: Rolka napinająca, pasek rozrządu
:arrow: Pasek wieloklinowy
:arrow: ...

a w grupie Układ hamulcowy mamy np.:
:arrow: Bęben hamulcowy
:arrow: Cylinderek hamulcowy
:arrow: Klocki hamulcowe, zestaw
:arrow: Pompa hamulcowa
:arrow: Tarcza hamulcowa
:arrow: Zestaw akcesoriów, szczęki hamulcowe
:arrow: ...

Grup jest bardzo dużo, ale nie ma w nich wszystkich części.
Po niektóre musimy wybrać się do ASO, bo nie ma zamienników, a niektórych poprostu nie umieszczono w TecDocu.

Licencjonowana wersja TecDoca na płytach CD lub DVD kosztuje dużo pieniążków, wersja online też kosztuje. My jednak mamy możliwość skorzystania z tego dobrodziejstwa całkowicie za darmo. Duże sieci hurtowni motoryzacyjnych ostro konkurują na rynku. Nie ma nic lepszego na rynku niż konkurencja... nic lepszego dla nas, klientów.
Inter Cars, Elit ostatnio też Fota oferuje dostęp do elektronicznego katalogu części. Proponuję przyglądnąć się właśnie temu ostatniemu. Pod adresem http://katalog.fota.pl/ znajdziemy sporo informacji. System jest opraty na TecDocu, ale nie ma tak bogatej bazy producentów części. Fota umieszcza w nim produkty, które sama sprzedaje, a nie ma umów z wszystkimi producentami dostępnymi na naszym rynku... firmy muszą się dzielić wpływami i dlatego np.: w Inter Carsie dostaniemy Brembo, a w Focie ATE itd.

Wracając do katalogu, to po uruchomieniu postępujemy tak:

:arrow: wybieramy rodzaj samochodu :arrow: osobowy
:arrow: producent :arrow: renault
:arrow: model :arrow: :D kangoo (KC0...)
:arrow: wybieramy pojemność silnika i ew. typ auta :arrow: np. 1.4 KC0H
Po chwili pojawią się nam odpowiednio podzielone grupy.
Teraz wystarczy kliknąć na wybraną grupę, aby po prawej stronie pojawiły się konkretne elementy auta. Przykład:
:arrow: Klikamy na Zawieszenie - amortyzacja, a po prawej klikamy na amortyzator . Za chwilę pojawi się nam lista producentów amortyzatorów np. taka:
AL-KO
BOGE
DELPHI (Lockheed)
MAGNETI MARELLI
OPTIMAL
SACHS
TRW
Przykładowo klikając na symbolu + przy Sachsie wchodzimy do oferty tego producenta. Teraz możemy przeglądać informacje o produktach... klikamy na części oznaczonej numerem: 230 379. Po prawej stronie pojawiają się nam zakładki, gdzie możemy sprawdzić dodatkowe informacje - konstrukcja, zastosowanie, numery OE, zdjęcie itp. Nie wszystkie te informacje są dostępne we wszystkich produktach, ale są bardzo pomocne. To tyle jeżeli chodzi o program, który ma jeszcze inne możliwości np. wyszukiwanie po nr OE, ale do tego już sami dojdziecie.

Przestrzegam przed korzystaniem z programu jak z autoryzowanego programu EPC (Elektroniczny Katalog Części) producentów samochodów. Ten program opiera się na współpracy wielu firm motoryzacyjnych i czasami pojawiają się w nim błędy. Ten katalog nie zastępuję program Dialogys renault, który w przypadku typowych napraw prawdopodobnie nie będzie potrzebny :!: :!: :!:

Dobrej Zabawy :!:
Obrazek
Avatar użytkownika
_ONE_
Kangoomaniak
Kangoomaniak
 
Posty: 1819
Dołączył(a): środa, 24 września 2003, 23:00
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez branio sobota, 27 maja 2006, 19:39

Nie mogę wyjść z podziwu dla Ciebie :D
Dołożę :)
http://ekatalog.intercars.com.pl/

Ps.I od teraz proszę podawać nr. części w zamówieniu :lol:
Can go. Kangoo
Zahaczony kłapacz z Junkersem
Avatar użytkownika
branio
Kangoomaniak
Kangoomaniak
 
Posty: 3970
Dołączył(a): wtorek, 15 marca 2005, 00:00
Lokalizacja: Kraków

Postprzez enter0048 sobota, 27 maja 2006, 22:46

Tez mam cos ciekawego http://webcat.sachs.de :wink:
Avatar użytkownika
enter0048
Kangoorzątko
Kangoorzątko
 
Posty: 2
Dołączył(a): niedziela, 18 grudnia 2005, 00:00
Lokalizacja: okolice Kędzierzyna-Koźla

Postprzez enter0048 sobota, 27 maja 2006, 22:47

Do wzboru jezyk pl.
Avatar użytkownika
enter0048
Kangoorzątko
Kangoorzątko
 
Posty: 2
Dołączył(a): niedziela, 18 grudnia 2005, 00:00
Lokalizacja: okolice Kędzierzyna-Koźla

Postprzez _ONE_ niedziela, 28 maja 2006, 07:23

Większość szanujących się producentów ma na swoich stronach katalogi onlie... niekoniecznie opartych na WebCat TecDoca.
Do kolekcji TecDoca dołożę jeszcze np.: Luka, Inę i Faga na http://toc.luk-as.de/index.html

AFAIK nowe wersje TecDoca (na płytach) zawirają dane podobne do tych z AutoDaty czyli podstawowe informacje potrzebne przy naprawach: tabliczki, parametry, większość danych regulacyjnych, ustawienia do rozrządu, schematy itp. Czyli program przestaje być już narzędziem głównie dla handlujących, ale i w serwisach znajdzie swoje stałe miejsce.

Edit:
katalog Elit na http://www.elitecat.pl/Fsearch.asp
Obrazek
Avatar użytkownika
_ONE_
Kangoomaniak
Kangoomaniak
 
Posty: 1819
Dołączył(a): środa, 24 września 2003, 23:00
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez KiK niedziela, 28 maja 2006, 10:51

Respekcik Panowie. Pomysł podrzucenia linków jest bombowy. Katalog InterCars'a znałem, ale nie udało mi się odnaleźć wszystkich poszukiwanych części.
Uważam, że taka baza danych nie powinna się zmarnować i trzeba ją gdzieś umieścić na stałe na naszej stronie.

Kuba
www.pomozlence.pl/aukcja.html
Czarny XX Super Blackbird '01
Granatowy C8 2,2 '03
Czerwony Kangoorek 1,4 `99 ... już ex
Avatar użytkownika
KiK
Łubu dubu, łubu dubu, niech nam żyje Prezes i jego Pomocnik naszego klubu, NIEEECH ŻYYYJEEE NAM!
Łubu dubu, łubu dubu, niech nam żyje Prezes i jego Pomocnik naszego klubu, NIEEECH ŻYYYJEEE NAM!
 
Posty: 1323
Dołączył(a): sobota, 4 lutego 2006, 00:00
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez sakwa czwartek, 1 czerwca 2006, 22:21

:D to ja daje ukłon wszystkim ale ja nie mam problemów , bo moja kochana żonka pracuje w serwisie więc praktycznie jak coś sie dzieje w skoczku to chłopaki zawsze pomogą i pozdrowinka dla kolegów mojej zony z pracy :D :D :D
1.4RN,98rLPG-juz nie ...1.1,96 saxo,scenic 1,6
TRZY NA JEDNEGO
Avatar użytkownika
sakwa
Kangoogaduła
Kangoogaduła
 
Posty: 183
Dołączył(a): czwartek, 11 listopada 2004, 00:00
Lokalizacja: myslenice

Postprzez agasti czwartek, 1 czerwca 2006, 22:30

mój mąż też by chciał mieć taką żonę co pracuje w ASO ja co najwyżej mogę mu zrobić przegląd uzębienia :lol: ale... do Myślenic nie daleko więc jak by co... ale może lepiej nie ... prawda?????
aga Kangoo 1,9 Dti RXE 2001 niebieski samczyk z klimą
Avatar użytkownika
agasti
Kangoogaduła
Kangoogaduła
 
Posty: 292
Dołączył(a): piątek, 24 marca 2006, 00:00
Lokalizacja: Zawiercie

Postprzez sakwa czwartek, 1 czerwca 2006, 22:51

agasti napisał(a):mój mąż też by chciał mieć taką żonę co pracuje w ASO ja co najwyżej mogę mu zrobić przegląd uzębienia :lol: ale... do Myślenic nie daleko więc jak by co... ale może lepiej nie ... prawda?????
się zawsze można zamienic :?: :?: :?:
1.4RN,98rLPG-juz nie ...1.1,96 saxo,scenic 1,6
TRZY NA JEDNEGO
Avatar użytkownika
sakwa
Kangoogaduła
Kangoogaduła
 
Posty: 183
Dołączył(a): czwartek, 11 listopada 2004, 00:00
Lokalizacja: myslenice

Postprzez KiK piątek, 2 czerwca 2006, 00:10

Czyżby jakieś propozycję matrymonialne :lol: :lol: :?:

Kuba
www.pomozlence.pl/aukcja.html
Czarny XX Super Blackbird '01
Granatowy C8 2,2 '03
Czerwony Kangoorek 1,4 `99 ... już ex
Avatar użytkownika
KiK
Łubu dubu, łubu dubu, niech nam żyje Prezes i jego Pomocnik naszego klubu, NIEEECH ŻYYYJEEE NAM!
Łubu dubu, łubu dubu, niech nam żyje Prezes i jego Pomocnik naszego klubu, NIEEECH ŻYYYJEEE NAM!
 
Posty: 1323
Dołączył(a): sobota, 4 lutego 2006, 00:00
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Pytam

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości